İmplant Cerrahisi

İmplant, tekli veya çoklu diş eksikliklerinde kullanılabilen diş görevi gören üzerine protez yapılan vücutla uyumlu titanyum vidalardır. Diş eksikliklerinde dişleri kesip köprü yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Hareketli protez kullanım gereksinimini ortadan kaldırabilir. Özellikle köprü gereksinmelerinde; destek alınacak dişlerin olmadığı veya yandaki dişlerin kesilmesinin istenmediği durumlarda en iyi sonucu veren tedavi yöntemidir.

Lokal anestezi altında kısa süren basit bir girişimle implantlarınız yerleştirilir. Diş eksikliklerinde sağlıklı komşu dişlerin kesilerek sabit köprü yapılması günümüzde çok tercih edilmemektedir. İmplant sayesinde diş eksiklikleri yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3
  email-2
  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Görünüm: Diş implantları takma dişlere göre daha doğal görünür ve hissedilir. Çene kemiğinizle birleştikleri için sağlam olurlar. Aslında ağzınızda implant olduğunu bile unutabilirsiniz.
  Konuşma: Protezler ağzınızın içine girebilir, gevşeyebilir ve konuşmanızı zorlaştırabilir. Öte yandan, diş implantları herhangi bir ayarlama gerektirmeden kullanılabilir.
  Konfor: Yeni implantınızın hissine alıştıktan sonra, sizin doğal bir parçanız olacaktır.
  Daha kolay yemek yemek: Artık en sevdiğiniz yiyecekleri yerken endişelenmenize gerek kalmaz. Diş implantları çenenize sabitlendiği için, kendi dişleriniz gibi çalışır.
  Sağlam dişler etkilenmez: Diş destekli bir köprü uygulanırken, köprüyü desteklemek için yanındaki sağlıklı dişler törpülenir. Bununla birlikte, diş implantı yanındaki dişleri etkilemez. Ayrıca, implante edilen dişlerin arasını fırçalamak daha kolaydır.
  Uzun ömürlü: Yeterli ve düzenli bakım ile, implant ömür boyu dayanabilir.

  Diş implantı, olmayan dişinizin yerine, çene kemiğine yerleştirilir. Çene içine yerleştirildiğinde çene kemiği ile kaynaşan titanyumdan yapılır. Birleşme meydana geldiğinde, diş implantları sağlam şekilde yerinde kalır, kaymaz veya rahatsızlık vermez. Farklı tipleri vardır ve dental implant cerrahisinin uygulanma şekli, çene durumunun yanı sıra seçilen implant türüne de bağlı olacaktır.

  • Birden fazla boşluk ve diş eksikliği olanlar
  • Sağlam ve yeterli çene kemiğine sahip olanlar
  • Sağlıklı ağız dokularına sahip olanlar
  • Takma diş kullanamayan ya da kullanmak istemeyenler

  Alışılagelmiş protezlerden ve köprülerden farklı olarak, diş implantı kemiğe herhangi bir zarar vermez. Ayrıca, diş implantları için kullanılan tüm materyaller güvenlidir ve herhangi bir bozulmaya neden olmaz. Yine de, yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bireyler, dental implant ameliyatından önce doktorlarına danışmalıdır. Neyse ki, bu koşullara sahip çoğu kişi, bazı önlemler yerine getirildiği sürece prosedürden faydalanabilir. Çene henüz tam anlamıyla oluşmayabileceğinden, çocuklar için dental implant cerrahisi önerilmez.

  Diş implantı cerrahisinde, tüm işlem 3 ay ila 9 ay arasında süren çeşitli aşamalarla gerçekleştirilir. Bu zamanın çoğunda, iyileşme ve yeni çene kemiğinin oluşması beklenir. İlk ameliyat diş implantı vidasının çene kemiğine yerleştirilmesini içerir. Birkaç aylık bir dinlenme süresi vardır. Sonraki ameliyat, yeni yapay dişin yerleştirilmesini içerir. Başka bir iyileşme süreci daha sizi bekliyor olacaktır. Bazı hastalara, dental implant ameliyatı yapılmadan önce, eğer çene kemiği çok yumuşaksa ve implantı taşıyamayacaksa bir kemik nakli ameliyatı yapmak gerekir. Kemik nakli sırasında, çenenin farklı bir kısmından veya vücudun başka bir kısmından bir kemik parçası alınır ve çene kemiğine nakledilir.