İmplant Cerrahisi

İmplant, tekli veya çoklu diş eksikliklerinde kullanılabilen diş görevi gören üzerine protez yapılan vücutla uyumlu titanyum vidalardır. Diş eksikliklerinde dişleri kesip köprü yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Hareketli protez kullanım gereksinimini ortadan kaldırabilir. Özellikle köprü gereksinmelerinde; destek alınacak dişlerin olmadığı veya yandaki dişlerin kesilmesinin istenmediği durumlarda en iyi sonucu veren tedavi yöntemidir.

Lokal anestezi altında kısa süren basit bir girişimle implantlarınız yerleştirilir. Diş eksikliklerinde sağlıklı komşu dişlerin kesilerek sabit köprü yapılması günümüzde çok tercih edilmemektedir. İmplant sayesinde diş eksiklikleri yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.

İmplant Tedavisi

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji sayesinde modern tıpta da birçok gelişme yaşandı. Özellikle diş hekimliği bu gelişimden fazlasıyla yararlanan bir meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. İmplant denilen tedavi yöntemi modern tıpta gelişen teknolojinin en güzel kullanım yöntemlerinden biridir. Eksik dişler hem sağlık hem de estetik bakımdan kişiye sorun oluşturmaktadır. İmplant sayesinde bu sorun ortadan kalkmaktadır ve geleneksel olarak kullanılan köprü işlemi, protez vb. uygulamalara alternatif olarak geliştirilmiş bir yöntemdir.

İmplant Nedir?

En basit tabiriyle implant nedir terimini şöyle açıklamak mümkündür;

Eksik dişlerin tedavisi için kullanılan ve çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalara implant denir. Bu videoların üst kısmını ise diş protezi yerleştirilir. Bu şekilde işlem gerçekleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere kıyasla önemli bir avantajı komşu dişlere zarar vermiyor oluşturur. Bu şu demek oluyor ki komşu dişlerin herhangi bir kesime uğramasına gerek kalmaz. İmplantın buradaki amacın dişin kökü görevini görmesidir. Tıpkı doğal diş gibi görünür ve hastalar bu sayede rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için 18 yaş ve üzeri olunması daha uygundur. Çünkü çene ve yüz gelişimi tamamlanmış bireylerde tedavinin başarı oranı daha çok artmaktadır. Röntgen çekimi ve değerlendirilmesi tedavi öncesi oldukça önemlidir. Röntgen sayesinde çene yapısında implanta uygun bir durum olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Eğer kronik bir rahatsızlık var ise örneğin şeker hastalığı gibi tedavi öncesi kan şekerinin düzene girmiş olması gerekmektedir. Eğer ki kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyor ise tedavi öncesinde ilaç kullanımına ara verilmesi gerekmektedir. Daha sıkıntı bir hastalık olan kemik erimesi durumunda ise bu duruma uygun tedavi alındıktan sonra implant tedavisi görülebilmektedir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafif yatıştırıcı bir ilaç verilerek yapılmaktadır. İşlem öncesinde detaylı muayene ve röntgen oldukça gereklidir. Hastanın çene kemiklerinin ve kalan dişlerinin ölçüsü olarak tedaviye başlanır. Dental implant yerleştirilmesi için tercih edilebilecek iki seçenek mevcuttur. Bunlardan ilki tek aşamalı olan işlemle gerçekleşir. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra hastanın ağzına geçici süreli takılması gereken bir başlık takılır. İki aşamalı işlem de ise dental implantın takılmasının ardından implantın üzeri diş eti ile kapatılır ve hastanın ağzı iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar ise daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü ağza yerleştirilir. Bu işlemler için iyileşme süreleri alt çene için üç ay iken üst çene için altı ay olarak belirlenir. Elbette bu durum hastadan hastaya değişim gösterebilir. Daha geç veya daha erken iyileşme durumları yaşanabilir. Bazense dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılarak işlem tamamlanabilir.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada oldukça fazla implant çeşidi mevcuttur. Fakat son yıllarda günümüzde de en çok kullanılan ve en bilinen implant, çeşidi vida şeklindeki implanttır. Diğer implant türleri ise implantın yapılacağı alandaki doku ve yapıya bağlı olarak belirlenir. İmplant türü belirlendikten sonra uygulamaya geçilir. Bilinen ve tercih edilen bazı implant çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Subperiostal implantlar

Bu implant türünde ölçü alınan yer diş kemiği üstüdür. Çiğnemenin şiddetini diş kemiğinin tamamına eşit bir şekilde dağıtması Subperiostal implantların en büyük avantajıdır. İnce metal alaşımlardan üretilmiştir. Kafes şeklindedir. Kullanımı çok fazla tercih edilen implant türlerinden biri değildir.

 • Endosseöz implantlar

Endostal implant olarak da bilinen bir implant türüdür. Bu implant türü bir ya da birden çok dişin olmadığı durumlarda uygulanan bir implant türüdür. Çene kemiği içerisine yapılan implant uygulamalarına kemik içi implantlar denilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan implant türü endossenöz implantlardır. Bu implant türü kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bunlar da; Vida, silindirik ve blade implantlar olarak sayılmaktadır.

 • Transosseöz implantlar

Bu implant türü tüm kemik boyunca uygulanan bir implant türüdür. Kemik boylarındaki yetersizlikleri gidermek için tercih edilen bir implant yöntemidir. Çok zor ve uğraştırıcı olduğundan pek sık tercih edilen bir yöntem değildir.

 • İntramukozal implantlar

İntramukozal implantların tamamı titanyum kaplama ile oluşmaktadır. Protezlerdeki retansiyonu arttırmak için uygulaması tercih edilen bir implant türüdür. Günümüzde pek sık tercih edilen bir implant türü değildir.

 • Endodontik implantlar

Bu implant yöntemi zayıf olan dişlerin yapılarının sabitleştirilmesi için tercih edilen bir yöntemdir.

İmplant Tedavisi Yararları ve Zararları

İlk olarak implantın yararları;

 • İnsanların doğal dişleri çürüme durumunu yaşayabilirken implant dişte bu durum söz konusu değildir. İmplant diş çürümez.
 • Geleneksel köprü protez uygulamalarının yapılma esnasında komşu dişler kesilmekte ve kaplanmaktadır. İmplant uygulamasında ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur.
 • İmplant tedavisi ile yapılmış dişin, diş ipi kullanılarak arayüz temizliği köprü işlemi yapılmış dişlere kıyasla daha kolaydır.
 • Özellikle damak olarak bilinen alt çenede tam protezlerin dişi tutuculuğu zayıftır. Konuşma esnasında veya yemek yeme sırasında yerinden çıkabilir, kayabilir ve hastayı rahatsız edici durumlara sokabilir. İki adet implant uygulamasıyla bile tam protezlerin daha konforlu bir şekilde kullanımını sağlayabilmektedir.
 • Geleneksel hareketli protezler kemik kaybının artmasına yönelik bir etkide bulunabilirler fakat implant uygulamaları proteze dayanak olacak şekilde görev yapmasının yanı sıra kemikteki erimeyi de azaltabilmektedir.
 • İmplant uygulamaları ile geleneksel protezlere kıyasla daha estetik, daha fonksiyonel ve daha konforlu protezlerin yapılması mümkün olabilmektedir.

İmplantın zararları nedir diye inceleyecek olur isek;

 • Zor bir cerrahi işlem olduğundan maliyetinin de fazla olması nedeniyle yüksek fiyatlı oluşunu bu kısımda sayabilmek mümkündür.
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken bir ağız hijyeni durumu söz konusudur ve bu konu es geçilmemelidir. İmplant sonrası ağız hijyenine önem verilmemesi takdirinde implattan beklenen başarı oranı düşmektedir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant uygulamasının ardından ve bundan sonraki implant ile beraber yaşanacak yeni hayat düzeni için birtakım dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur.

 • İmplant uygulamasının ardından dişin o bölgesine soğutma yapmak iyileşmeyi hızlandırır ve şişmeyi önlemeye yardımcı olur.
 • Bölgeye travma oluşturacak darbe ya da fiziksel zorlamalardan uzak durmak gerekmektedir. Bu sayede uygulamanın cerrahi başarıyı artacaktır.
 • Sert, parçacıklı ve en sıkıntısı yapışkan yiyeceklerden uzak durulması ağız içerisinde oluşacak bakterileri önlemeyi sağlar.
 • Oral hijyene dikkat etmek oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olarak iyileşmeyi hızlandırır.
 • Sigara ve alkolden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. Çünkü sigara ve alkol tüketimi iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir ve tedavi sürecini yavaşlatmaktadır.
 • İmplantların çene kemiğine kaynama sürecinden sonra implantlar üzerine kalıcı porselen diş ya da köprüler ile sabitlenmektedir. Bu aşama itibariyle artık diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi oral hijyene dikkat etme noktası çok önemlidir.
 • Diş hekimi kontrol muayenelerine de dikkat edilmeli, randevular aksatılmamalıdır.

İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant tedavisinin fiyatları kullanılan malzemeler nedeni ile değişiklik göstermektedir. Bunun dışında implant fiyatları belirlenirken pek çok diğer faktör de göz önünde bulundurulmalıdır. Her Sene implant fiyatları özel klinikler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler için olmak üzere ‘’Türk Diş Hekimleri Birliği’’ sayesinde belirlenmektedir. İnternette belirtilen implant fiyatları kıymetli metal ve zirkonyum gibi kullanılan malzeme ücretlerini içermemekle birlikte rekabet şartlarından dolayı internet üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Dolayısıyla hem fiyat bilgisini öğrenmek hem de ihtiyacınız olan tedaviyi detaylı olarak belirlemek adına klinik muayene şarttır.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Görünüm: Diş implantları takma dişlere göre daha doğal görünür ve hissedilir. Çene kemiğinizle birleştikleri için sağlam olurlar. Aslında ağzınızda implant olduğunu bile unutabilirsiniz.
  Konuşma: Protezler ağzınızın içine girebilir, gevşeyebilir ve konuşmanızı zorlaştırabilir. Öte yandan, diş implantları herhangi bir ayarlama gerektirmeden kullanılabilir.
  Konfor: Yeni implantınızın hissine alıştıktan sonra, sizin doğal bir parçanız olacaktır.
  Daha kolay yemek yemek: Artık en sevdiğiniz yiyecekleri yerken endişelenmenize gerek kalmaz. Diş implantları çenenize sabitlendiği için, kendi dişleriniz gibi çalışır.
  Sağlam dişler etkilenmez: Diş destekli bir köprü uygulanırken, köprüyü desteklemek için yanındaki sağlıklı dişler törpülenir. Bununla birlikte, diş implantı yanındaki dişleri etkilemez. Ayrıca, implante edilen dişlerin arasını fırçalamak daha kolaydır.
  Uzun ömürlü: Yeterli ve düzenli bakım ile, implant ömür boyu dayanabilir.

  Diş implantı, olmayan dişinizin yerine, çene kemiğine yerleştirilir. Çene içine yerleştirildiğinde çene kemiği ile kaynaşan titanyumdan yapılır. Birleşme meydana geldiğinde, diş implantları sağlam şekilde yerinde kalır, kaymaz veya rahatsızlık vermez. Farklı tipleri vardır ve dental implant cerrahisinin uygulanma şekli, çene durumunun yanı sıra seçilen implant türüne de bağlı olacaktır.

  • Birden fazla boşluk ve diş eksikliği olanlar
  • Sağlam ve yeterli çene kemiğine sahip olanlar
  • Sağlıklı ağız dokularına sahip olanlar
  • Takma diş kullanamayan ya da kullanmak istemeyenler

  Alışılagelmiş protezlerden ve köprülerden farklı olarak, diş implantı kemiğe herhangi bir zarar vermez. Ayrıca, diş implantları için kullanılan tüm materyaller güvenlidir ve herhangi bir bozulmaya neden olmaz. Yine de, yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bireyler, dental implant ameliyatından önce doktorlarına danışmalıdır. Neyse ki, bu koşullara sahip çoğu kişi, bazı önlemler yerine getirildiği sürece prosedürden faydalanabilir. Çene henüz tam anlamıyla oluşmayabileceğinden, çocuklar için dental implant cerrahisi önerilmez.

  Diş implantı cerrahisinde, tüm işlem 3 ay ila 9 ay arasında süren çeşitli aşamalarla gerçekleştirilir. Bu zamanın çoğunda, iyileşme ve yeni çene kemiğinin oluşması beklenir. İlk ameliyat diş implantı vidasının çene kemiğine yerleştirilmesini içerir. Birkaç aylık bir dinlenme süresi vardır. Sonraki ameliyat, yeni yapay dişin yerleştirilmesini içerir. Başka bir iyileşme süreci daha sizi bekliyor olacaktır. Bazı hastalara, dental implant ameliyatı yapılmadan önce, eğer çene kemiği çok yumuşaksa ve implantı taşıyamayacaksa bir kemik nakli ameliyatı yapmak gerekir. Kemik nakli sırasında, çenenin farklı bir kısmından veya vücudun başka bir kısmından bir kemik parçası alınır ve çene kemiğine nakledilir.