Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen estetik bir çözümdür. Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.  Diş beyazlatma yöntemi dişlerimizi aşındırmadan, güvenilir ve ekonomik bir tedavi seçeneği sunar ve bu tedavi sayesinde renk kayıplarını telafi etmek mümkündür.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3
  email-2
  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Bir kaç istisnai durum dışında herkese uygulanabilir. İşlemlere başlamak için öncelikle dişlerin kontrol edilmesi ve eğer beyazlatma işlemi yapılacak dişlerde herhangi bir çürük veya diş minesinde çatlaklar varsa bu dişlerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde ve gözetiminde yapıldığında sağlıklı ve güvenlidir. Dişler ve diş etleri herhangi bir zarar görmezler.

  Beyazlatma işlemi başlamadan yapılacak muayene doğrultusunda diş minesindeki çatlaklar ve dişte oluşmuş çürükler giderildiğinde herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

  Bildirilmiş herhangi bir vaka olmamasına rağmen kullanılan beyazlatma ürünlerinin fetüs üzerinde nasıl bir etki yaptığı bilinmemektedir. Hamilelikte genel prensip olarak ilaç kullanılmaması gerektiğinden dolayı diş beyazlatma işleminin doğum sonrasına bırakılması daha doğru olacaktır.

  Öncelikle diş yüzeylerindeki renklenmeler ve diş taşları temizlenir. Diş yüzeyleri cilalanır. Başlangıç fotografı alınır ve renk skalası ile dişin tonu belirlenir. Diş etlerine beyazlatma jelinin değmesini engellemek amaçlı koruyucu bir jel sürülür ve hastaya koruyucu gözlük takılır. Beyazlatma ajanı diş yüzeylerine uygulanır ve 20-30 dakika süreyle aktive edilir. İstenilen beyazlık elde edilene kadar 2 veya 3 seans bu işlem tekrarlanabilir.

  İlk randevuda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alır ve bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şeffaf bir plak hazırlar. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılan bu plak, hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulamasını ve dişetlerinin korunmasını sağlar. Doktorun önerdiği miktardaki ağartma jelini plağın dişlerin ön yüzüne denk gelecek kısmına koyularak, plak ağza yerleştiririlir. Bir iki hafta kullanım sonucu istenilen renge kavuşulur. Evde yapılan ağartma yöntemiyle özellikle kanal tedavisi görmüş cansız dişlerdeki koyu renk giderilemeyebilir. Ya da tetrasiklin lekeleri dediğimiz lekeler için sonuç alınmayabilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerinize zarar vermemesi açısından daha düşüktür.