Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen estetik bir çözümdür. Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.  Diş beyazlatma yöntemi dişlerimizi aşındırmadan, güvenilir ve ekonomik bir tedavi seçeneği sunar ve bu tedavi sayesinde renk kayıplarını telafi etmek mümkündür.

Diş Beyazlatma Uygulaması

Diş beyazlatma uygulaması, kişilerin parlak bir görünüm elde etmesine olanak sağlarken aynı zamanda estetik görünüme sahip olmak amacıyla uygulanan bir tedavi biçimi olmaktadır. Normal şartlarda sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olan kişiler üzerinde doğru teknikler ve doğru ürünler kullanıldığı takdirde diş beyazlatma uygulaması tek seanslık bir süreçtir. Ancak kişilerin diş yapısına bağlı olarak bu durum uzayabilir ve birden çok seans gerçekleşebilir.

Bu süreç doktor tarafından yapılan inceleme sonucunda renklenme miktarı ve beraberinde diş renk değerine bağlı olacaktır. Günümüzde genellikle diş beyazlatma uygulamaları diş üzerinde bulunan sararma ve buna neden olan maddelerin izlerini ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilir. Genel olarak dişlerin sararması üzerinde sigara çay ve kahve kullanımı oldukça etkili olmaktadır. Fakat uygulanan tedavi yöntemi sonucunda diş beyazlığını korumak için kişilerin bu gıda tüketimine azaltması gerekecektir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma yöntemleri uygulanmadan önce bu durumun neden oluştuğu incelenmelidir. Renklenme durumunu genel olarak açtığımız takdirde sıkça tükettiğimiz gıdalar sonucunda renk parçacıkları dişlere yerleşir ve sıkışır. Böylece dişlerde sararma meydana gelerek orijinal beyazlığını kaybetmeye başlar. Gıda tüketimi sonrası diş temizliği gerçekleşmediği takdirde bu durum tekrarlar ve ilerler. Meydana gelen bu durum doğrusundan kişilerin sosyal yaşamı kadar profesyonel yaşamı da büyük ölçüde etkilenmektedir. İçerisinde bulunduğumuz bu dönemde diş beyazlatma yöntemine karşı büyük bir talep oluşmaktadır.

Daha beyaz dişlere sahip olmak isteyen kişiler günlük olarak mutlaka ağız ve diş bakımı gerçekleştirilmelidir. Gerçekleşen temizlik durumu sonucunda genetik nedenler dışında diş sararması engellenecektir. Ancak bu esnada sadece temizlik yeterli olmaz. Aynı zamanda düzenli bir şekilde diş doktoru kontrolü gerçekleşmelidir. Doktorlar tarafından 6 ayda bir diş hekimi kontrolü yapılması gerektiği belirtilmektedir. Düzenli olarak gerçekleşen kontrolleri ve ağız bakımı ile diş beyazlatma tedavisi bile uygulanmayabilir. Temizlik işlemleri sonrası meydana gelen renk aslında dişimizin kendi rengi olarak karşımıza çıkar. Ancak daha beyaz bir görünüm elde etmek isteyenler için diş beyazlatma yani Bleaching yöntemi uygulanır.

Dişler Neden Sararır?

Dişler, gündelik hayatımızda birçok yiyecek ve içecek ile temas etmektedir. Farkında olmasak dahi bu gıdaların içinde renklendirici bulunur ve dişe değmesi sonucu renk değişimleri meydana gelir. Meydana gelen diş sararması gibi durumların temel nedenleri ise şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Ağız ve diş bakımının yetersiz olması,
 • Diş üzerinde aşınma meydana gelmesi,
 • İçerisinde renklendirici bulunan gıdalar tüketilmesi,
 • Kalıtımsal renklenme sorunları,
 • Diş üzerinde çürükler meydana gelmesi, gibi nedenlerden bahsetmek mümkündür.

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Pek çok hasta tarafından en çok sorulan sorulardan birisi diş beyazlatma zararlı mı? sorusu oluyor. Buna cevap verilecek olunur ise, hayır zararlı değildir. Profesyonel bir doktor tarafından gerçekleşen diş tedavisi ve estetik uygulamaları esnasında amaç diş sağlığını koruyarak işlem uygulamaktır.

Bu konu doğrultusunda diş doktoru tarafından doğru muayene ve doğru ekipmanlar ile birlikte diş beyazlatma tedavisi ile herhangi bir zarar meydana gelmez. Diş beyazlatma yöntemleri nin zararlı olması için bilinçsiz bir şekilde işlem yapılması ya da kulaktan dolma bilgiler ile uygulamanın gerçekleşmesi durumları olarak ifade edilebilir. Tüm bunlara ek olarak piyasaya sunulan diş beyazlatma jeli gibi malzemelerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması da zarar oluşturabilir.

 

 Diş Beyazlatma Seansı

Gerçekleşen doğal diş beyazlatma seansı konusunda pek çok soru hastalar tarafından sorulmaktadır. Öncelikle meydana gelen seanslarda dişin yapısı beraberinde renklenme derinliği gibi detaylar önemli olmaktadır. Bu alanda doktor tarafından kullanılan diş beyazlatma ekipmanlarda süre ve seans sayısını büyük ölçüde etkilemektedir. Pek çok uzman diş hekimi tarafından diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce diş taşı temizliği gerçekleşir. Diş eti üzerinde herhangi bir sorun var ise bu tedavi edilir. Ardından ise uygun diş beyazlatma aleti ile işlem gerçekleşir. Devital beyazlatma işlemleri 2 seanslık bir süreç olarak kabul edilir. Ancak ofis tipi beyazlatma işlemleri tek seansta oluşur.

Gerçekleşen diş beyazlatma işlemleri sonucunda yılda bir kereden fazla yapılması doktorlar tarafından önerilmemektedir. Ağız bakımı yapıldığı ve renklendirici gıdalardan uzak durulduğu takdirde uzun ömürlü bir yapısı olacaktır. Kişilerde meydana gelen bölgesel reklam ve sorunları ise rutin temizlik ile kolaylıkla ortadan kalkabilir. Meydana gelen diş beyazlatma fiyatları hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Genellikle gerçekleşen seans ortalama 45 dakikalık bir süreç olmaktadır. Ancak seans işlemleri kullanılan ekipman ve diğer detaylara bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Diş Beyazlatma Kimler Yaptırabilir?

Diş beyazlatma tedavisi uygulanmadan önce doktor tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Yapılan muayene sonucunda herhangi bir durum olmadığı takdirde diş beyazlatma tedavisi uygulanır. Tedavi esnasında lazer diş beyazlatma gibi pek çok yöntem yer alır. En uygun yöntemi ise doktor tarafından seçilmektedir. Uygulanan diş yapısına bağlı olarak istenilen beyazlık elde edilemeyebilir.

Diş beyazlama tedavisi uygulamak için;

 • Diş ve diş etlerinin sağlıklı olması,
 • Renklendirici gıda kullanılmaması,
 • 18 yaş ve üstü olması,
 • Hamilelik veya emzirme gibi durum olmaması,
 • Diş üzerinde aşınma olmaması gibi durumlar, sonucunda diş beyazlatma uygulanır.

 

Taksim Diş Beyazlatma Tedavisi

Taksim diş beyazlatma tedavisi ile birlikte beyaz ve güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler için profesyonel bir hizmet anlayışını benimsiyoruz. Normalde dişlerimiz beyaz renge sahip olmasına rağmen çok az insan parlak beyaz dişe sahip olmayı başarıyor. Gündelik hayatımızda belli koşullar doğrultusunda meydana gelen renklenme sorunu ve çok kişiyi psikolojik olarak etkiliyor.

Meydana gelen renklenme sonrası ağız ve diş sağlığı bakımı yapılsa da beyazlama meydana gelmiyor. Taksim diş hastanemiz bünyesinde gerçekleşen diş beyazlatma işlemi, en çok tercih edilen estetik diş tedavisi yöntemleri arasında yerini alıyor. Uzmanlıkla gerçekleştirdiğimiz bu tedavi yönteminin herhangi bir olumsuzluğu yoktur. Tamamen hızlı ve kolay bir şekilde meydana gelir. Böylece hastalar kısa bir süre içerisinde parlak, beyaz dişler ile istediği sağlıklı görünümü elde eder.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Bir kaç istisnai durum dışında herkese uygulanabilir. İşlemlere başlamak için öncelikle dişlerin kontrol edilmesi ve eğer beyazlatma işlemi yapılacak dişlerde herhangi bir çürük veya diş minesinde çatlaklar varsa bu dişlerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde ve gözetiminde yapıldığında sağlıklı ve güvenlidir. Dişler ve diş etleri herhangi bir zarar görmezler.

  Beyazlatma işlemi başlamadan yapılacak muayene doğrultusunda diş minesindeki çatlaklar ve dişte oluşmuş çürükler giderildiğinde herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

  Bildirilmiş herhangi bir vaka olmamasına rağmen kullanılan beyazlatma ürünlerinin fetüs üzerinde nasıl bir etki yaptığı bilinmemektedir. Hamilelikte genel prensip olarak ilaç kullanılmaması gerektiğinden dolayı diş beyazlatma işleminin doğum sonrasına bırakılması daha doğru olacaktır.

  Öncelikle diş yüzeylerindeki renklenmeler ve diş taşları temizlenir. Diş yüzeyleri cilalanır. Başlangıç fotografı alınır ve renk skalası ile dişin tonu belirlenir. Diş etlerine beyazlatma jelinin değmesini engellemek amaçlı koruyucu bir jel sürülür ve hastaya koruyucu gözlük takılır. Beyazlatma ajanı diş yüzeylerine uygulanır ve 20-30 dakika süreyle aktive edilir. İstenilen beyazlık elde edilene kadar 2 veya 3 seans bu işlem tekrarlanabilir.

  İlk randevuda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alır ve bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şeffaf bir plak hazırlar. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılan bu plak, hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulamasını ve dişetlerinin korunmasını sağlar. Doktorun önerdiği miktardaki ağartma jelini plağın dişlerin ön yüzüne denk gelecek kısmına koyularak, plak ağza yerleştiririlir. Bir iki hafta kullanım sonucu istenilen renge kavuşulur. Evde yapılan ağartma yöntemiyle özellikle kanal tedavisi görmüş cansız dişlerdeki koyu renk giderilemeyebilir. Ya da tetrasiklin lekeleri dediğimiz lekeler için sonuç alınmayabilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerinize zarar vermemesi açısından daha düşüktür.