Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi ağız içinde dil, dudak, yanak, tükürük bezleri gibi yumuşak dokuların, dişlerin, çene ve çene eklemine ait her türlü rahatsızlığın, hastalığın tanısı ve cerrahi tedavilerini yapan bir ihtisas dalıdır. Cerrahi tedaviler lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) /genel anestezi veya sedasyon yapılarak gerçekleştirilir.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3
  email-2
  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  • Dişlerdeki her türlü cerrahi tedavi uygulamaları
  • Gömülü diş ameliyatı
  • Genel anestezi uygulaması yapılarak diş çekimi ya da cerrahi müdahale
  • İmplant uygulaması ve implant tedavisi kapsamında yapılan her türlü cerrahi müdahale
  • Dişten kaynaklanan apseler ve iltihapların tedavi edilmesi
  • Çene eklemi rahatsızlıklarının tedavi edilmesi

  All-On-4 tekniği ile dişsiz hastalarda bir çenede sadece 4 implant ile tüm ark dişlerini içeren protezler yapılabilmektedir. Özel açılama tekniği ile yerleştirilen implantlar ile kemik kalitesi daha iyi olan bölgeden destek alınarak, anatomik yapıların zarar görmesi engellenir.  Tam dişsiz hastalarda “aynı gün” protezler sabit olarak takılmakta ve hastalar bu tedavi sonrasında dişsiz olarak bir bekleme dönemi geçirmemektedir. 10 yıldır uygulanan ve başarısı uzun dönem bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olan All-On-4 tekniği ile hastalar kolay, hızlı ve tatmin edici bir tedavi ile istedikleri gülüş estetiği ve fonksiyona kavuşmaktadır.

  Uzun süreli dişsizliğe veya yapısal kemik eksikliklerine bağlı olarak implant yapılacak bölgeye çene kemiğinin diğer bölgelerinden kemik alınarak nakledilmesidir. Bu tedavi yönteminin temel amacı kemiğin yüksekliğini ve kalınlığını arttırarak implant yerleştirebilmektir. Bu tedavi yöntemi ile aynı seansta implantlar ağız içine yerleştirilebilir. Rutin implant uygulamalarından bir diğer farkı da, implantların kemiğe kaynaması için bekleme süresinin 2-3 ay yerine, kemik hacminin yoğunluğuna bağlı olarak 4 -6 ay olmasıdır.

  Üst çene azı bölgesinde dişlerin kaybından sonra en çok yaşanılan problem bu bölgedeki maksiller sinüslerin aşağı yönde sarkması ve implant yerleştirilecek kemik miktarını azaltmasıdır. Üst çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu bu durumlarda greft (kemik tozu) ve membran gibi  biyomateryaller kullanılarak sinus zarının yukarı kaldırılması işlemidir. Bu sayede dikey boyutta daha uzun çene kemiği  sağlanır ve implant yerleştirilir.  İşlem sonrasında kemikleşmenin tamamlanması ise 4-6 ay arasında sürebilir. Bu operasyon implant ameliyatı ile birlikte ya da implant ameliyatından önce planlanabilir. Sinüs lifting operasyonu günümüzde en sık uygulanan kemik arttırıcı yöntemlerden biridir, uzun dönem başarısı kanıtlanmış güvenilir bir işlemdir.