Diş Eti Hastalıkları – Periodontoloji

Periodontoloji, dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bölümdür.

Sağlıklı diş etleri açık pembe renkte, kanamayan, mat ve sıkı bir görünümdedir. Diş eti kanamaları varsa bu diş eti iltihabının ve hastalığının habercisidir. Dişleri de çürük olmasa dahi diş eti iltihabından dolayı kaybedilebilir.

Erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde yanıt verir. Bu bakımdan diş hekimine diş etlerinizi ara ara kontrol ettirmenizi önermekteyiz.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3
  email-2
  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Periodontal hastalık dişleri destekleyen yumuşak ve sert dokuların enfeksiyonudur. Bu durum “plak” dediğimiz bakteriden oluşan yapışkan film tabakasının diş üzerine yerleşmesinden ve diştaşına (tartar) dönüşmesinden dolayı oluşmaktadır. Erken dönemlerde dişetinde iltihap gözlenmekte; fırçalama veya diş ipi kullanımı esnasında kanama olabilmektedir. Bu safha “gingivitis” olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis, diş hekiminin uygulayacağı tedavi ve iyi bir ağız hijyeni ile geri döndürülebilir.

  Sağlıklı diş eti gül kurusu pembe renkte, diş üzerine sıkı sıkıya yapışık ve bıçak sırtı gibi keskin sonlanan, kanamasız ve şişkin olmayan yapıdadır. Diş eti hastalığına sahip bireylerde sıklıkla diş fırçalarken ve tükürürken ya da sert bir gıda ısırırken diş eti kanaması, diş etlerinde şişlik, kırmızılık ve kaşıntı, ağızda kötü tat, kötü koku, dişlerinde sallanma ve aralanma gibi şikayetler görülür.

  Diş eti hastalıkları erken dönemde gingivitis olarak adlandırılır. Dişeti hastalıkları bu aşamada geri dönüşümlüdür. Özel periodontal aletler kullanılarak plak ve diş taşları dişeti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek dişetinin dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Tedavi yapılmadığı taktirde hastalık daha da ilerleyerek kemik erimeleri gözlenmeye başlar. Bu aşamada kemik erimelerine bağlı olarak, diş eti çekilmeleri ve dişlerde sallanmalar gözlenebilir. Periodontitis adı verilen hastalığın bu aşamasında diş eti operasyonları yapılmaktadır.

  Diş eti hizasının dişin kenarından köküne doğru meydana gelen hareketine diş eti çekilmesi denir. Diş eti çekilmesi sırasında dişi saran kemik dokusunda da kayıp meydana gelir ve dişin kökü görünmeye başlar. Bu durum, dişin daha uzun görünmesine, sarı ya da kahverengi bir görüntüye ve zamanla dişin sallanmasına neden olabilir. Genellikle dişin çevresinde periodontal cep oluşur ve bu ceplerin içerisine diş taşlarının yerleşmesi hızlı olur. Diş taşı miktarının artışı ise daha fazla diş eti çekilmesi olarak sonuçlanır. Bunlarla beraber diş eti çekilmesi, her zaman diş eti hastalığı nedenli olmayabilir, bazen sert fırçalamak, diş sıkmak gibi travmalar sonucunda olabildiği gibi bazen çapraşıklık nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

  Diş eti şişliği, diş eti hastalığı ilk oluşmaya başladığı zaman ortaya çıktığı gibi bazen diş eti abseleri olduğu zaman, diş etine batan bir besin, cisim vb nedenli ya da kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda diş eti doktoru etkeni saptamak için gerekli anamnez bilgilerini alır ve gerekli tedaviye başlar. Bazen aft ile beraber de diş eti şişliği görülmektedir. Diş eti şişliği kimi zaman yanak ya da dudakta da şişliğe neden olabilecek kadar büyüyebilir. Diş eti şiştiği zaman etkenin ortadan kaldırılması çok önemlidir.

  Diş eti kanaması diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Ciddi bir sağlık sorunu olan diş eti kanaması vücudun diğer organlarını da etkilemektedir. Sağlıklı diş eti fırçalama ya da ip kullanımı sırasında kanamaz. Profesyonel diş taşı temizliği diş eti kanamalarının tedavisinin ilk adımıdır. Doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımı diş eti kanamalarını ortadan kaldırabilir, böylece periodontal hastalık gelişme riski azalır.

  Gingivitis için 1 gün yeterlidir. Diş etinde oluşan hasar durumuna göre değişmekle beraber ortalama 2 seans’tır.