Diş Eti Hastalıkları – Periodontoloji

Periodontoloji, dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bölümdür.

Sağlıklı diş etleri açık pembe renkte, kanamayan, mat ve sıkı bir görünümdedir. Diş eti kanamaları varsa bu diş eti iltihabının ve hastalığının habercisidir. Dişleri de çürük olmasa dahi diş eti iltihabından dolayı kaybedilebilir.

Erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde yanıt verir. Bu bakımdan diş hekimine diş etlerinizi ara ara kontrol ettirmenizi önermekteyiz.

Diş Hastalıkları

Diş eti yumuşak bir dokuya sahip olmakla birlikte dişlerimizin etrafını sarar. Diş etine bakmak demek dişlere bakmak demektir. Diş eti hastalıkları diş etinin bakterilerle teması sonucu oluşur. Böylelikle enfeksiyon gerçekleşir; diş eti iltihaplanır veya tahriş olur. Diş eti hastalığının erken dönemlerde fark edilip müdahale edilmesi ameliyatsız tedavi imkânı sunar. Geç fark edilen diş eti hastalıklarında ameliyat gerekebilir. Diş eti hastalıklarını erken fark edebilmek için onun ne olduğunu bilmek gereklidir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

En yaygın görülen diş eti hastalıkları iltihaplı olanlardır. İltihaplı diş eti hastalıklarına periodontal hastalık denir. İnsanların %85’i hayatlarında mutlaka iltihaplı diş eti hastalığı geçirmiştir. Ayrıca yetişkinlerin diş kayıplarının %70’i periodontal hastalıklardan ileri gelmektedir. İleri derecedeki periodontal hastalığa periodontitis denir.  Periodontalde fırçalama sırasında kanama görülürken periodontitisde dişlerde sallanma meydana gelir.

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri

Diş eti hastalığı belirtileri hastalığın aşamalarına göre değişmektedir. Hastalığın ilk aşamasında kişinin diş etlerinde herhangi bir sıkıntı gözlemlenemeyebilir. Dişte iltihabın olduğun yer gözlemlenecek bir yerdeyse hastalığın aşamasının artmasıyla fark edilebilir. Yaygın diş eti hastalıklarının belirtileri şu şekildedir:

 • Dişlerde sıcak ve soğuk besinlere karşı hassasiyet
 • Diş eti sızlamaları
 • Konuşurken ve çiğnerken hissedilen ağrılar
 • Diş eti çekilmeleri
 • Dişlerde gevşemelerin olması
 • Protezli dişlerde beliren uyumsuzluklar

Dişlerdeki iltihaplanma diş eti dokusunu besleyen damarlar yapısının bozulmasına yol açar. Bunun sonucunda damarın içinde kalması gereken kan en ufak bir müdahalede dışarıya çıkar.

Diş Eti Hastalıkları Hangi Bölümdedir?

Konuyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de diş eti hastalıkları bölümü nereye bağlı olduğudur. Diş eti hastalıkları Periodontoloji bölümünde yer alır. Ağızda diş eti hastalıklarının belirtileri gözlemlendiğinde ihmal edilmeden Periodontoloji bölümüne başvurulmalıdır. Hastalığın ilerlemesi kişinin yaşam kalitesini düşürerek dişlerde kayıpların oluşmasına, diş eti kemiğinin bozulmasına yol açabilir.

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Diş eti hastalığı neden olur sorusu sağlıklı diş etlerine sahip olabilme konusunda önem taşımaktadır. Diş eti ceplerinin içine yiyecek ve plakların yerleşmesi diş eti iltihabını oluşturan şeylerden biridir. Diş plağı ince bir bakteri tabakasıyken ağız bakımının uzun süre yapılmadığı durumlarda tartara dönüşmektedir. Bunu engellemek için dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımı gereklidir. Ağızda bakteri plağı ve tartar oluşturarak diş eti hastalıklarına neden olan başka faktörler de şunlardır:

 • Şeker hastalığı
 • Tütün/sigara kullanımı
 • Gebelik
 • Kırık dolgu
 • Genetik etkenler
 • Bazı ilaçların kullanılması (Kemoterapi ilaçları, kortikosteroidler, oral kontraseptifler, kalsiyum kanal blokerları
 • Dişlerdeki yapısal bozukluklar

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

İlerlememiş geri dönüşümlü olan diş eti hastalığı tedavisi ile ilerlemiş diş eti hastalığı tedavileri farklı farklıdır. Diş eti hastalıklarındaki tedavinin amacı diş etindeki hastalığa neden olan bakterilerin ağızdan uzaklaştırılmasıdır. Hastalığın geri dönüşümlü olduğu ameliyat gerektirmeyen diş eti tedavileri şunlardır:

 • Profesyonel diş temizliği, diş eti hastalıkları uzmanı tarafından dişteki plakları ve tartarları temizlemesiyle gerçekleşir. Düzenli diş temizliği diş eti hastalıklarının önünü keser.
 • Diş ölçeklemesi ve kök planlaması, diş etlerinin altında diş taşı ve plak biriktiği zaman lokal anesteziyle diş eti çizgisindeki diş taşı ve plaklar kazınarak yapılır.

İltihaplı diş eti hastalıklarının ilerlediğinde ameliyat gerektiren tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Cep küçültme ameliyatı, diş etlerinin geriye doğru çekilerek altındaki tartarın temizlenmesiyle gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda diş kemiği düzeltilebilir. Diş ve diş eti boşluğunun doğru bir şekilde kapatılması zararlı bakterilerin oluşumunu engeller. Böylelikle hastalığın sürekli tekrarlanmasının önüne geçilmiş olur.
 • Kemik grefti, iltihabın zarar verdiği diş kemiğinin yerine hastanın kendi kemiğinin veya sentetik kemik greftlerinin yerleştirilmesiyle uygulanmış olur. Bunlar konulduğu yerde zamanla kemik oluşumu meydana getirerek sağlıklı bir ağza kavuşulmasını sağlar.
 • Yumuşak doku greftleri ise diş etlerinin çekildiği ve dişlerin seyrekleştiği alanların yumuşak doku greftleriyle doldurulmasıyla gerçekleştirilir.
 • Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu, dişlerin büyümesini sağlayan diş kemiklerini geliştirmeyi ve bu gelişimin yönlendirilebilmesi için de diş eti dokusunun veya dişlerin arasına bariyerler yerleştirilerek yapılır.

Bu aşamalarla bakteriler ağızdan uzaklaştırılmış ve hasta iyileştirilmiş olur. Tedavi sonrasında hastaya düşen görev ağız bakımını ve kontrolünü ihmal etmeyerek bakteri oluşumunu engellemektir. Dişleri günde 3 kere fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağız bakım suyuyla gargara yapmak bu süreçte önemlidir.

Evde bitkisel yollarla diş eti iltihabını iyileştirmek isteyenlerin merak ettiği bir soru da diş eti hastalıklarına ne iyi gelir sorusudur.  Hastalığı evde tedavi etmek sağlıklı bir çözüm değildir çünkü diş etinde hangi hastalığın mevcut olduğu ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği doktorların karar vermesi gereken bir konudur. Doktora gitmeden önce ağrının hafiflemesi ve diş eti çekilmesinin ilerlememesi için birtakım bitki çayları içilebilir. Papatya, ekinezya, ısırgan otu, meyan kökü, semizotu, adaçayı, nane gibi bitkiler ve çaylarının iyi geldiği bilinmektedir. Gerek dişler bu bitkilerle ovularak gerekse çayları içilerek rahatlatılabilir.

Diş Eti Hastalığının Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş eti hastalığının tedavi süreci hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Periodontolojik tedavide hastalığın ilerleme seviyesi önemlidir. Yapılan ameliyatlarda ameliyatın iyileşme hızı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ameliyatsız tedaviler bir veya birkaç seansta halledilebilirken ameliyat gerektiren tedavilerin süresi 3 hafta ile 6 ay arasında değişebilir. Tedavi sonrasında ise hastalar kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır.

Taksim Diş Eti Hastalıkları

Kliniğimizdeki uzman diş hekimleri tarafından yapılan muayeneler ve tedaviler profesyonel bir hizmete sahiptir. İşimizdeki başarılarımızın sürekliliği hedeflerken, hasta odaklı yaklaşımlarımızla memnuniyeti esas almaktayız. Ekimiz sadece diş eti hastalıklarının tedavisine değil, ağzın bir bütün halinde sağlıklı olmasına odaklanmaktadır. Diş plaklarının, tartarlarının temizlenmesinin yanısıra ileri cerrahi meziyet gerektiren diş eti ve kemiğinde kaybedilen yumuşak yahut sert dokuların yerine getirilmesi gibi uygulamalarda rahatlıkla güvenebileceğiniz Taksim Diş Eti Hastalıkları uzman ekibimiz iş başındadır. Kariyerlerinde emin adımlarla ilerleyen doktorlarımız işlerinde daha iyi olabilmek için gayretle çalışmaktadır. Kliniğimizi arayarak istediğiniz bölümdeki hekimlerimizden randevu oluşturabilirsiniz. Güler yüzlü çalışanlarımızla her zaman yanınızdayız.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Periodontal hastalık dişleri destekleyen yumuşak ve sert dokuların enfeksiyonudur. Bu durum “plak” dediğimiz bakteriden oluşan yapışkan film tabakasının diş üzerine yerleşmesinden ve diştaşına (tartar) dönüşmesinden dolayı oluşmaktadır. Erken dönemlerde dişetinde iltihap gözlenmekte; fırçalama veya diş ipi kullanımı esnasında kanama olabilmektedir. Bu safha “gingivitis” olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis, diş hekiminin uygulayacağı tedavi ve iyi bir ağız hijyeni ile geri döndürülebilir.

  Sağlıklı diş eti gül kurusu pembe renkte, diş üzerine sıkı sıkıya yapışık ve bıçak sırtı gibi keskin sonlanan, kanamasız ve şişkin olmayan yapıdadır. Diş eti hastalığına sahip bireylerde sıklıkla diş fırçalarken ve tükürürken ya da sert bir gıda ısırırken diş eti kanaması, diş etlerinde şişlik, kırmızılık ve kaşıntı, ağızda kötü tat, kötü koku, dişlerinde sallanma ve aralanma gibi şikayetler görülür.

  Diş eti hastalıkları erken dönemde gingivitis olarak adlandırılır. Dişeti hastalıkları bu aşamada geri dönüşümlüdür. Özel periodontal aletler kullanılarak plak ve diş taşları dişeti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek dişetinin dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Tedavi yapılmadığı taktirde hastalık daha da ilerleyerek kemik erimeleri gözlenmeye başlar. Bu aşamada kemik erimelerine bağlı olarak, diş eti çekilmeleri ve dişlerde sallanmalar gözlenebilir. Periodontitis adı verilen hastalığın bu aşamasında diş eti operasyonları yapılmaktadır.

  Diş eti hizasının dişin kenarından köküne doğru meydana gelen hareketine diş eti çekilmesi denir. Diş eti çekilmesi sırasında dişi saran kemik dokusunda da kayıp meydana gelir ve dişin kökü görünmeye başlar. Bu durum, dişin daha uzun görünmesine, sarı ya da kahverengi bir görüntüye ve zamanla dişin sallanmasına neden olabilir. Genellikle dişin çevresinde periodontal cep oluşur ve bu ceplerin içerisine diş taşlarının yerleşmesi hızlı olur. Diş taşı miktarının artışı ise daha fazla diş eti çekilmesi olarak sonuçlanır. Bunlarla beraber diş eti çekilmesi, her zaman diş eti hastalığı nedenli olmayabilir, bazen sert fırçalamak, diş sıkmak gibi travmalar sonucunda olabildiği gibi bazen çapraşıklık nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

  Diş eti şişliği, diş eti hastalığı ilk oluşmaya başladığı zaman ortaya çıktığı gibi bazen diş eti abseleri olduğu zaman, diş etine batan bir besin, cisim vb nedenli ya da kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda diş eti doktoru etkeni saptamak için gerekli anamnez bilgilerini alır ve gerekli tedaviye başlar. Bazen aft ile beraber de diş eti şişliği görülmektedir. Diş eti şişliği kimi zaman yanak ya da dudakta da şişliğe neden olabilecek kadar büyüyebilir. Diş eti şiştiği zaman etkenin ortadan kaldırılması çok önemlidir.

  Diş eti kanaması diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Ciddi bir sağlık sorunu olan diş eti kanaması vücudun diğer organlarını da etkilemektedir. Sağlıklı diş eti fırçalama ya da ip kullanımı sırasında kanamaz. Profesyonel diş taşı temizliği diş eti kanamalarının tedavisinin ilk adımıdır. Doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımı diş eti kanamalarını ortadan kaldırabilir, böylece periodontal hastalık gelişme riski azalır.

  Gingivitis için 1 gün yeterlidir. Diş etinde oluşan hasar durumuna göre değişmekle beraber ortalama 2 seans’tır.