Gülüş Cerrahisi

Estetik: güzeli ve güzel sanatların doğasını inceleyen bilim dalıdır. Estetik görüş ise, insanın dış dünyaya karşı ‘güzel’ ve ‘çirkin’ sözleriyle gösterdiği tepkiler olarak tanımlanır.

Güzellik ve çekiciğin göareceli olduğunu ve kişiden kişiye, toplumdan topluma hatta dönemden döneme göre değişiklik gösterdiğini biliriz. Ancak değişmeyen tek faktör altın orandır.

Dişler, yüz estetiğinin en önemli ve tamamlayıcı unsurudur. Dişlerde altın oran yakalandığında, diğer faktörlerle birlikte gerekli müdahalelerin ardından estetik gülüş tasarımı tamamlanmış olur.

Gülüş Tasarımı Nedir ?

Sosyal medyanın gücünün artmasıyla güzellik algısı bütüncül bir forma bürünmüştür. Doğal, kusursuz ve sıcak gülüşlere kavuşmak isteyenlerdeki artış, gülüş cerrahisinin popülerliğini her geçen gün daha da yükseltmiştir.

Gülüş Cerrahisi Nedir?

Dişlerde altın oranın sağlanması özgüvenli bir gülüşü de beraberinde getirir. Estetik dişlere sahip olmak isteyen hastaların diş, diş eti ve yüz şekli özellikleri dikkate alınarak ağızlarında doğal bir görünümün yaratılmasına gülüş tasarımı denir. Hastaların yaşı ve istekleri gibi karakteristik hususiyetler de gülüş tasarımında önemli faktörlerdendir. Bu sebeple gülüş tasarımı kişiye özgü yapılır. Hastaya uygun tasarımının yapılabilmesi için belirleyici etkenler şunlardır;

 • Hastanın yüz şekli
 • Cinsiyeti ve yaşı
 • Ağız ve çene yapısı
 • Dudak bitimi çizgisi
 • Diş dizilimi ve diş eti özellikleri
 • Dişlerin rengi
 • Dişlerin aksı
 • Gingival seviyeler ve uyum
 • Alt dudak kavsi
 • Kişilik özellikleri
 • Gülüş simetrisi
 • Ten rengi

Gülüş Tasarımı Nasıl yapılır?

Öncelikle hastanın ağız içi incelenip fotoğraflandıktan sonra hastanın beklentisi dikkate alınarak bilgisayar ortamında düzeltmeler gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında hastanın görüntüsüne yakın olacak şekilde düzeltilen fotoğraf hastaya sunulur ve hekim tarafından uygulamaya dair bilgiler verilir. Hasta taslaktaki gülüş tasarımına onay verdikten sonra hastanın isteğine ve ağız yapısındaki sorunlara göre şu işlemler yapılır;

 • Çürük ve kanal tedavilerinin yapılması
 • Dişlerin dizilimindeki sıkıntıların giderilmesi
 • Kısa olan ön dişlerin uzatılması
 • Porselen, lamine, zirkonyum kaplama ile estetik bir görünüm sağlanması
 • Diş mücevheri (Kristal, pırlanta, altın yerleştirme/kaplama gibi uygulamalar)

Estetik Gülüş Tasarımı Çeşitleri

İnsanın yüz şekli, hatları ve dış görünüşü diğer insanlar üzerinde algı oluşturan faktörlerdir. Aynı şekilde dişlerimizin görüntüsü de diğer insanlara ipucu oluşturur. Ağız ve diş görüntüsünden memnun olmayan insanlar estetik cerrahiye yöneldiğinde estetik gülüş tasarımı çeşitlerinden kendine en yakın olanı ifade eder. Yaptıkları mesleklerine, karakteristik özelliklerine ve nasıl algılanmak istediklerine göre estetik gülüş tasarım türleri şu şekildedir;

 • Çekici gülüş
 • Entelektüel gülüş
 • İkna edici gülüş
 • Sportif gülüş
 • Otoriter gülüş

Çekici gülüşte ön dişler diğer dişlere göre daha uzundur. Görüntüsüne cazibe katmak isteyenler bu tarzı tercih etmektedirler. Genellikle ekran yüzleri, dizi oyuncuları ve modellerde bu tasarımı görmekteyiz.

Entelektüel gülüşte dişlerin tasarımı birbirine eşittir, olgun ve bilge bir görüntü sağlar. Tercih edilme bakımından önemli bir yere sahip olan gülüş çeşididir.

İkna edici gülüşün diş beyazlatma işleminde diş tonu daha çok açık ve parlaktır. Dişlerde oval bir görünüm hâkimdir. Avukat, pazarlamacı gibi meslek grupları tarafından revaçta olan gülüş çeşididir.

Sportif gülüşte orta kesici dişler, yan kesici dişlere göre daha uzundur. Bu da insanın gülüşüne samimiyet, içtenlik katarak insanlarda sıcak bir algı oluşmasına yardımcı olur.

Otoriter gülüşte kesici ön dişler düzken köpek dişleri daha sivri görünümdedir. İnsanın ciddiyetine kuvvet katan bir algı yaratacak gülüş tasarımıdır.

 

Gülüş Tasarımı Süresi Ne Kadardır?

Gülüş tasarımı tedavi süresi hastanın ağız problemlerine göre değişmektedir, standart bir süresi yoktur. Örneğin dişlerin arasındaki boşluk doldurulacaksa veya diş beyazlatma işlemi yapılacaksa tek seans yeterli olacaktır. Fakat söz konusu diş eksikliğiyse implant tedavisi için birkaç aya ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavinin aşamalı oluşu, kişiye özel kullanılacak malzemenin tedarik süreci vs. süreci etkileyen faktörlerdendir.

Gülüş tasarımı faydaları nelerdir?

Pek çok hasta tarafından merak edilen konulardan biri de gülüş tasarımının faydaları. Gülüş tasarımı sadece estetik bir görünüm sunmakla kalmaz, hastanın çiğneme bozukluklarını gidererek sağlıklı bir diş yapısına kavuşmasını sağlar. Hastada estetik açıdan tatmin duygusu oluşturarak daha özgüvenli gülümsemesini destekler.

Gülüş Tasarımının Kalıcılığı Ne kadardır?

Dişlere uygulanan kanal tedavisi, protez, implant, dolgu gibi işlemler kalıcı olduğu için gülüş tasarımı da kalıcı bir uygulamadır. Kaplama ve protezlerin ömrü diğerlerine nazaran daha uzundur. Estetik uygulamanın uzun süre dayanabilmesi için doktora düşen görev, uygulama sırasında titiz çalışmasıdır.

Hastaya düşen görev ise diş bakımını ihmal etmemek ve dişe zarar verecek şeylerden uzak durmaktır. Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve altı ayda bir diş kontrolü yaptırmak gülüş tasarımının kalıcılığı kesin bir şekilde uzatmaktadır. İnsanın kendi dişinin bile ömür boyu kalıcı olamayacağını göz önünde bulundurulursa gülüş tasarımının da ömür boyu bir garantisinin olmadığını söylenebilir.

2022 Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımına dair en merak edilen konu da gülüş tasarımı fiyatları olmaktadır. Gülüş tasarımı fiyatları 2020 yılından itibaren gülüş cerrahisine olan ilginin artmasıyla sıkça gündeme gelmektedir. Gülüş tasarımı ağız ve diş sağlığına kavuşulmasıyla birlikte kişinin kendine olan özgüveninin artıracak birçok estetik uygulamayı içinde barındırır. Böylelikle gereken tedavilerin çeşidine göre gülüş tasarım maliyeti değişkenlik gösterir. Ancak doktorun yaptığı muayene ve gerekli gördüğü işlemler sonrasında net bir fiyat belirlenebilir.

Taksim Gülüş Tasarımı

Ağız ve diş yapısını beğenmeyen hastalar daha güzel gülüşler için Taksim Gülüş Tasarımı kliniğimize başvuruyor. Kliniğimize gelen hastalarımızın hayal ettikleri ve kazanmak istedikleri özgüvenli gülümsemeyi onlara vermeyi amaçlamaktayız. Uzman hekimimiz hastanın ağız ve diş muayenesinin ardından hayal edilen gülüşün öncesi ve sonrasını kapsayan bir taslak oluşturur.

Kliniğimizdeki uzman hekimler tarafından planlanan gülüş tasarımı, hastanın ağız ve diş problemleri dikkate alınarak titizlikle uygulanır. Dişlerinde herhangi bir problem bulunmayan yalnızca simetrik dişe sahip olmak isteyen hastalarımıza laminasyon uygulaması yapabiliyoruz. İşlem sonrası hastalarımızın memnuniyet duymasında da işimizi en iyi şekilde yapmak kadar prensip sahibiyiz.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  Özgüveninizi yaşayarak gülmek kim istemez ki?!

  Gülerken dişlerinizi göstermemeye çalışıyor veya elinizle ağzınızı kapatıyorsanız

  Resim çektirirken gülümsemekten çekiniyorsanız

  Gülümsemenizde sizi mutlu etmeyen herhangi bir şey varsa

  Güldüğünüzde üst dudağınız diş etlerinizi çok fazla belli edecek şekilde yukarı çıkıyorsa

  Daha beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız

  Dişlerinizde düzensizlikler veya çapraşıklıklar mevcutsa

  Dişlerinizin aralarında boşluk varsa

  Ön dişlerinizde bir sürü renklere bürünmüş eski dolgular veya kırıklar ve güzel olmayan bir görüntü varsa, siz de estetik diş hekimliğinin sunduğu çözümlerden yararlanabilirsiniz.

  • Diastema kapatma ile hastanın dişleri arasındaki boşluklar kapatılır (dişler kesilmeden).
  • Diş etindeki problemler, diş eti kanamaları, diş eti büyüme ve çekilmeleri ve seviye düzensizlikleri ortadan kaldırılır.
  • Dudak, dişler ve yanak arasındaki uyum sağlanır. Cinsiyete göre diş-yüz uyumu sağlanır.
  • Kırık ya da çapraşık dişler vakaya göre laminate veneer, seramik veneer, zirkonyum veneer veya  estetik kompozit restorasyonlarla restore edilir.
  • Rengi sararmış olan dişlere diş beyazlatma (bleaching) işlemi yapılır.
  • Eksik dişlerin yerlerine implantlar ya da köprü protezleri yapılarak hem sağlık hem de estetik kazanç elde edilir.
  • Diş etiyle gülümseme görülen kişilerde botoks ve dermal dolgu işlemleri uygulanabilir.