Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi, alt ve üst çeneler arasındaki ilişki bozukluğunu veya dişlerin ebatları ile çene kemiği arasındaki çapraşıklık, diestema (boşluk) gibi problemleri ortalama 1,5 – 2 yıl gibi sürede çözen, hastanın kendi dişlerine porselen kaplama gibi ileri tedavi yöntemlerinin kullanılmasının önüne geçen koruyucu diş hekimliği dalıdır. Çenelerin ve dişlerin birbirleri ile olan ilişkilerini düzenlerken çene eklemenin sağlığını korur. Çene eklemi zor bozulan ancak oldukça karmaşık yollarla tedavi edilebilen bir yapıdır.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  • Dişlerin düzenli bir şekilde yerleşmediği zamanlarda,
  • Dişlerin birbirlerinin üzerine doğru kaydığı zamanlarda,
  • Alt dişlerin üst dişlerden önde olduğu zamanlarda,
  • Ön dişlerin alt dişler ile arasının çok açık olduğu zamanlarda,
  • Dudakların birbirine değmediği zamanlarda uygulanır.

  Her yaşta ortodonti tedavisi uygulanabilir, ancak çene eklemindeki bozukluklar 12 yaş öncesinde, diğer ortodontik problemler ise süt dişlerinin bitimi ile ( 6-7 yaş aralığında ) ihtiyaç halinde çok basit işlemler ile giderilebilir.

  Diş ve çene bozukluğuna bağlı olarak 6 ay ile 3 yıl arasında sürmektedir.

  Hayır, ortodontik tedavi boyunca hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

  Günümüzde diş teli- braket dendiğinde sıklıkla akla gelenler metal braketlerdir. Dişlerin üzerine yapıştırılan, yüksek kalite paslanmaz çelikten üretilen metal aygıtlardır. Braketlerin diş telinin ortasından ark teli dediğimiz ince bir tel geçer ve bu tel braketlere elastik veya tel bağlarla tutturulur. Ortodonti tedavisinin temelini oluşturan lastikler genelde ayda bir gerçekleşen rutin kontroller esnasında değiştirilir. Günümüzde kullanılan metal braketler eskisine göre daha küçük, konforlu ve estetiktir. Metal braketler, ark telleriyle daha az sürtünmesi nedeniyle seramik braketlere göre daha hızlı tedavi imkanı sağlar.

  Seramik braketlerin opak beyaz diş renginde olması nedeniyle bu braketler daha az görünür. Estetik açıdan bir rahatsızlık oluşmadan tedavi tamamlanır. Kırılganlığı fazladır, daha özenli kullanılması gerekir, bu nedenle erişkin hastalar için daha uygundur. Sürtünmesi biraz daha fazla olduğu için seramik braketlerle tedavi süresi biraz uzayabilir.

  Son yıllarda estetik görünüm kaygısıyla birlikte en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biridir. Lingual ortodontik tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Teller ve braketler dişlerin iç kısmına yerleştirilir. Dişlerin arka yüzüne yapıştırılan, dışarıdan görünmeyen braketlerdir. Kişiye özel braketler üretilir, bu nedenle maliyeti daha fazladır.

  Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodonti tedavisi” olarak bilinir. Şeffaf apareyler görünmeyen telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinir, tel ve braketler yerine, dişlerinizin kalıbı alınarak yapılan şeffaf düzeltici plakalar kullanılır. Şeffaf plak tedavisinde plak günde en az 20 saat kullanılmalı ve bu sürenin altına düşülmemelidir. Düzenli kullanmamak, sık takıp çıkarmak şeffaf plak tedavi sürecini olumsuz etkileyip, süreci uzatabilir. Şeffaf plaklar çıkarıldığında kutusuna konulması zorunludur. Plakların kutusuna konulmayıp peçeteye sarılması plağın yapısını bozmaktadır. Hastalar şeffaf plak tedavisi sürecinde plaklarını iki haftada bir değiştirmeli ve bu konuya özen göstermelidir.