Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği bazen tek bir işlemle bazen çoklu tedavi planıyla gerçekleşmektedir.

Her insan, görünüm ve karakter açısından birbirinden farklıdır, bu yüzden özellikle ön dişlerin restorasyonu, bireyin özel isteklerine, karakteristik özelliklerine ve konuşma biçimine uygun olarak tasarlanmalıdır.

Gülüş tasarımda en büyük etken dişler olsa da sadece diş tedavilerinden bahsetmek yanlış olacaktır.

Diş etleri, dudaklar, çene ve hatta burun da  gülüş tasarımında çok etkili faktörlerdir ve gerekli durumlarda diş eti estetiği ( pembe estetik) dudak ve çenede şekillendirme yapmak gereklidir.

Estetik Diş Hekimliği Tedavisi

Diş estetiği yaptıran kişilerin günümüzde pek çok sebebi vardır. Bunlardan bazıları, toplum içinde daha özgüvenli hissetmek, görünüşe önem veren ortamlarda ve bu ortamdaki insanlarla muhatap olurken daha iyi hissetmek gibi nedenlerdir. Günümüzde özellikle ünlü sanatçı ve fenomenler, daha güzel görünmek gibi estetik kaygılarla estetik diş hekimliği hizmetlerine başvurmaktadırlar.

Estetik diş hekimliği, bireyin sağlıklı olurken estetik açıdan da etkileyici bir diş ve çene yapısına sahip olmasını sağlayan diş hekimliği alanıdır. Bu tedavi yönteminde farklı tekniklerin yanı sıra teknoloji de sıklıkla kullanılmaktadır. Pek çok insan sosyal kaygılarla bu yöntemlere başvursa da bunlar kişiden kişiye değişen özel kalıplardır. Estetik dişlere sahip olmak isteyen kişinin ağız, çene ve yüz yapısı değerlendirildikten sonra bilgisayarda doğal ve ideal görüntü tasarlanır. Bu şekilde hastaya bu proje sunulur ve başarılı bir tedavi süreci sağlanır.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler

Kişilerin ihtiyaçlarına göre estetik diş tedavisi uygulamak gerekmektedir. Her bireyin ağzı ve yüz yapısı ve şekli farklı olduğu için bir tedavi, başka bir hastaya etki etmeyebilir veya istenilen sonuç alınamayabilir. Bu nedenler her hastaya özel tedavi ve modelleme şarttır.

Estetik diş hekimliğinde küçük operasyonlardan büyük operasyonlara göre pek çok çeşit vardır. Genellikle başvurulan bazı yöntemler, ülkemizde ve dünyada oldukça sık uygulanmakta ve talep edilmektedir.

Adeziv (Bonding) Tedavisi:

Bonding işlemi, günümüzde en çok başvurulan diş estetiklerinden biridir. Bonding sistemleri dişin rengi, şekli ve boyutu gibi temel özellikleri hesaplayarak yapılması gereken işlemlerdir. Dişe, diş için özel maddelerin karışımı ile elde edilen malzemenin yapıştırılması ile gerçekleşir.

Bonding işleminin avantajları şunlardır:

 • Diş aralarındaki boşluklar doldurulur ve daha estetik bir görünüm kazandırılır.
 • Kırık dişler doldurulur ve eskisi gibi gözükmesi sağlanır.
 • Aşınan dişler yeniden şekillendirilebilir.
 • Diş renginde değişim sağlanır.

Bu uygulamalar, pratikte başarı sağlayan ve çokça talep gören uygulamalardır.

Kompozit Dolgu:

Kompozit dolgular estetik diş dolgusu kategorisine girer ve geçmişte diş hekimliğinde kullanılan gri dolguların yerini alan estetik diş dolgularıdır. Kompozit diş dolguları doğal bir görünüm sağlar. Gerekirse ve düzenli bakım sağlanırsa 5 ila 10 yıl arasında kullanılabilir. Kompozit diş dolgusu uygulaması ortalama 30 dakika ile 10 saat arasında sürer.

Porselen diş kaplama, bir veya birden fazla dişin yokluğunda veya dişlerin birçok yönden sağlıksız olduğu durumlarda olumlu sonuçlar veren bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Porselen diş kaplamaları birkaç farklı teknikle yapılabilir Ön muayene ve ölçüler tamamlandıktan sonra 3 veya 4 seanslık bir süre boyunca gerçekleştirilir. Bu seans süresi duruma göre uzayabilir. Kaplamaların bazı çeşitleri şunlardır:

 • Metal destek kaplama: Metal destekli porselen kaplamalar, porselen malzemenin kırılganlığını önlemek ve dayanıklı bir altyapı oluşturmak için metal içerikli malzemeler kullanılarak oluşturulur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte metal içeren malzemelere estetik olarak şık görünen alternatif uygulamalar sıklıkla tercih ediliyor.
 • Zirkoryum porselen: Son yılların en popüler diş tedavisi yöntemlerinden biridir. Renginin beyaz olması ve porselen alt taban üzerinde dayanıklı ve doğal bir görünüme sahip olması, onu tedavi modellerinden biri haline getirmiştir.
 • Zirkonyum porselen: Metal desteksiz diş kaplama işlemlerinde kullanılmaktadır.
 • Lamine porselen: İnce porselen dokuların yapıştırılması ve dişlerin herhangi bir kesme işlemine gerek kalmadan aşındırılmasıyla uygulanan bir işlemdir. Yaprak porselen olarak da bilinmektedir. Diş hekimliğinde özellikle ön dişler için pahalı fakat sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Estetik Diş Hekimliğinde En Çok Talep Edilen Yöntemler

Diş eti estetiği, diş dolgusu, ağız şeklini korumak ve ısırma eylemini iyileştirmek için diş köprüleri ve implant gibi pek çok estetik işlem, estetik diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Diş implantları, ağızdaki eksik dişlerin yerini doldurmak için yapılmaktadır. Diş kaybı sonucu ağızda oluşan boşluk, düşen ya da çekilen dişin oluşturduğu boşluk, zamanla diğer dişlerin yer değiştirmesi ile eğilebilir ve bu da kişiye ciddi rahatsızlık verir. Bu nedenle implantlar, diş etlerine yerleştirilen vidalar ile diş etine sabitlenmektedir. Diş kaplama işleminden sonra en çok talep gören işlemlerden biri diş implantıdır.

Taksim Estetik Diş Hekimliği Fiyatları

Diş estetiği fiyatları, estetik kaygılar ile estetik diş hekimlerine başvurmak isteyen danışanların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Taksim estetik diş hekimliği fiyatları hekimin tecrübesine, yapılacak işleme, hastaneye ve bölgeye göre değişiklikler göstermektedir.

Diş estetiği fiyatları genellikle makul ve kabul edilebilir fiyatlara sahip olsalar da çene estetikleri diş estetiklerine göre daha ağır işlemler olduğu için ödenecek miktar da bu durumla doğru orantılı olarak artış gösterir.

Kaplama işlemlerinde yapılan kaplamanın çeşidi ve türü de bu fiyatların değişimindeki yegâne etkendir. Bu nedenle tam bir fiyat öğrenmek için anlaştığınız hastane veya doktor ile iletişime geçmek, net bir fiyat almak açısından daha sağlıklı olacaktır. İmplant işlemlerinde ise implantın türüne ve sayısına göre fiyatlar değişmektedir.

İletişim Bilgileri
Uzmandan Bilgi Al

  user-3

  email-2

  smartphone

  Sıkça Sorulan Sorular

  •  Yüz Hatlarınız
  •  Cinsiyetiniz
  •  Yaşınız
  •  Gülüş simetrisi
  •  Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
  •  Dudaklarınız
  •  Dişetleriniz
  •  Çeneniz
  •  Burnunuz

  Dişlerden ve aynı zamanda kaybedilen dişler bölgesindeki kalan dişeti ve kemiklerden destek alınarak yapılan protezlerdir. Genellikle, ağızda kalan dişlerin sayısı ve yerleşiminin sabit protez yapmaya izin vermemesi durumunda yapılırlar. Dişlerin kısmen kaybedildiği durumlarda kancalar veya hassas tutucular vasıtasıyla mevcut dişlere tutturulan protezlere hareketli bölümlü (parsiyel) protez denir. Dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda ise, dişsiz bölgelerdeki dişeti ve kemiğe oturan tam (total) protezler yapılır.

  Tamamen dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacı ile implant uygulamaları yapılır. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi ile stabilitesi ve tutuculuğu artan protezle, çiğneme ve konuşma fonksiyonları çok daha etkin yapılabilmektedir. Hastanın ağız yapısına ve sorununa göre uygulanan implant üstü protezler, hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde uygulanabileceği gibi, yalnızca hekim tarafından çıkarılabilecek şekilde de uygulanabilir. İmplant üstü protezlerle hareketli bir protez kullanmak zorunda olan hastaların protezleri sabit proteze çevrilebilir. Tam protezlerin ağızdaki hareketlerini azaltmak ve tutuculuğunu arttırmak için yine implantlar kullanılabilir.

  Gülüş tasarımı yapılırken, dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği (pembe estetik) ve dişlerin oluşturduğu bölgenin (beyaz estetik) birbiriyle uyum içinde olup olmadığı değerlendirilir. Pembe ve beyaz estetik birbirini tamamlamalı ve bir ahenk içinde olmalıdır. Mükemmel estetik bir gülümseme tasarlanabilmesi için, kişiye özgü gülüş ve diş yapısı analiz edilir.

  Dişeti sağlıklı değilse, dişler ne kadar beyaz ve dizilimleri güzel olursa olsun, estetik olarak uyumsuz bir görüntü verir. Öncelikle dişeti kanamaları ve dişeti şişlikleri varsa, profesyonel diştaşı temizliğiyle dişeti iltihabı giderilir. Pembe ve beyaz estetik uyumu sağlanır. Gülümseme esnasında üst çenede dişetlerinin 2 mm den fazla görünmesine ‘gummy smile’ (dişeti gülümsemesi) adı verilir. Bu durum gülüş estetiğini bozan bir durumdur. Gummy smile, sıklıkla hipermobil üst dudak kasının (levator labi superioris) etkisiyle, gülme sırasında üst dudağın normalden daha yukarı yükselmesine bağlı olarak oluşur. Bu hipermobil kasa botoks enjeksiyonu yapılarak diş eti gülüşü tedavi edilebilir. Dişeti büyümesi görülen kişilerde, lazer tedavisiyle diş eti boyları kısaltılarak diş etleri gülümsemede daha az görünür hale getirilebilir.

  Kemik erimelerine bağlı dişeti çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açılmışsa, damaktan doku alınarak çekilme olan bölgeye doku transferi yapılabilir. Böylece inişli çıkışlı görülen diş eti seviyeleri düzeltilerek, hem sağlık hem estetik kazanç sağlanır.

  Diş eti altında diş taşı varsa, yüzeye mor yansır. Dişetleri morarmış görünür. Diş taşı temizliği sonrası, diş etleri sağlıklı açık pembe renk görülür.

  Estetik gülüş tasarımı; kişinin, diş boyutlarını ve var olan şekil bozukluklarının düzeltilmesine yönelik uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş boyutları arasındaki uyum planlanırken altın oran kaidesi göz önünde bulundurulur. Bu prensibe göre her bir dişin diğer dişlere göre olması gereken bir boyutu ve görünürlüğü vardır.

  “Hollywood smile” dediğimiz gülüş tasarımında 4 altın kural göz önünde bulundurulur. Buna göre; üst keser dişler daha önde, daha uzun ve daha belirgin olmalı, gülümseme sırasında karanlık boşluk oluşmayacak şekilde diş dizilimi yapılmalı, konuşma ve gülümseme sırasında bir taraftaki dudak kası daha fazla çekmemeli ve üst diş etleri maksimum 2 mm görünmelidir.

  Porselen laminalar dişlerin tamamen kaplanmasını gerektirmeyen sadece ön yüzlerine yaprak şeklinde yapıştırdığımız estetik restorasyonlardır. Sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminaları yapıştırılır. Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, dişler arasında renk farklılıkları veya yapısal şekil bozukluğu varsa, ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama), kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) ve ön dişlerinin görüntüsünden hoşnut olmayan her bireyde uygulanabilen ideal bir restorasyon şeklidir.

  Özellikle madde kaybı fazla olan bir dişin diş formundaki bir materyalle kaplanarak koruma altına alınmasıdır. Estetik nedenlerle dişlerin rengi ve formu değiştirilmek istendiğinde, kanal tedavisi nedeniyle geride çok az diş dokusu kalmışsa ya da eski porselen kaplamaların değiştirilmesi gerektiğinde zirkonyum kuron uygulaması yapılır. Halk arasında ‘kaplama’ olarak da anılan porselen kuronlar, son zamanlarda diş hekimliği teknolojisi ve yapıştırıcı malzemelerde gelinen son noktada porselen kronlar güçlendirilmiş alt yapılarıyla artık metalsiz, tamamen porselenden yapılabilmektedir.

  Hemen hemen tüm yaş gruplarına uygulanabilen Bonding yöntemi dişler arasındaki boşlukları kapatmak, çürük ve kırılmış dişlerinizi onarmak, kalıcı renklenme problemlerinizden kurtulmak, diş boylarının istenilen düzeye getirilmesini sağlamak ve dişlerde şekil değişikliği oluşturmak için başvurulabilen bir yöntemdir. Dişin mine ve dentin tabakalarının görünümündeki kompozit diş malzemesi diş üzerindeki boşluklara veya hazırlanan yüzeylere bağlayıcı ajanlar yardımıyla uygulanıp dişin formu verildikten sonra lazer ışın cihazıyla sertleştirilir. Bu yöntemde seans süresi yaklaşık 15 dakika – 1 saat aralığında kişinin diş yapısı ve durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor.